Szívinfarktus: mi lesz a munkámmal?

Szívinfarktus: mi lesz a munkámmal?

Hazai statisztikai adatok szerint(1) 2023-ban az igazolt szívinfarktusos események száma 13 889 fő volt. A kezelt betegek kétharmada férfi, akiknél fiatalabb életkorban jelentkezett a szívinfarktus, mint a nőknél. Az életkori összetételt megvizsgálva láthatjuk: tévhit, hogy az infarktus csak az idősek betegsége. A betegek egyharmada 60 év alatti, és a legfiatalabb infarktust elszenvedett személy csak 20 éves volt. 

A szívinfarktus minden évben több ezer aktív életkorú, keresőképes felnőttet érint. Ezek a betegek az eseményt megelőzően általában folyamatosan dolgoznak, de az infarktus után komoly gondokkal kell szembenézniük. Az infarktust követő első hónapban még csak a betegek 29% -a volt munkaképes. A kereset nélküliek aránya jelentősen megnőtt, és a munkaképesség csak lassan állt helyre. A betegek 61 %-a munkába tudott állni fél év után, de csak minden második betegnél (58 %) érte el a kereset a betegség előtti szintet. A betegek további része a 6. hónap végén még tartós betegállományban volt vagy nem dolgozott folyamatosan.

Szívinfarktus: mi lesz a munkámmal?

Az adatok rávilágítanak arra, hogy a szívinfarktus még szerencsés kimenetel esetén is nagy terhet ró az elszenvedő betegre és családjára a kieső kereset révén. Idejében kell lépnünk, hogy megelőzzük. De mit tehetünk ellene?

 

Ismert, hogy az érelmeszesedés következtében koleszterinből, zsírból képződő lerakódások az érben már a késői tinédzserkorban, a húszas évek elején kezdenek kialakulni. Ez a folyamat az évek előrehaladtával egyre gyorsul, és további tényezők, mint az egészségtelen táplálkozás, mozgásszegény életmód és a dohányzás tovább erősíthetik a hatását.

 

Ajánlatos mielőbb tudatosan cselekednünk a szív- és érrendszeri betegségek megelőzéséért, életmódváltással és gyógyszeres védelemmel egyaránt. Ezeket a szívbetegségre hajlamosító rizikófaktorokat Ön is befolyásolhatja:

 

  • Rendszeresen ellenőriztesse vérnyomását, vércukor- és koleszterinszintjét! Szükség esetén tartsa be az előírt terápiás javaslatokat!
  • Mozogjon rendszeresen!
  • Táplálkozzon egészségesen!
  • Mértékkel fogyasszon alkoholt!
  • Tartsa testsúlyát az egészséges határon belül!
  • Birkózzon meg az Önt érő stresszel!

 

Az életmódváltás mellett bizonyos gyógyszerek rendszeres szedésével is megelőzhetőek a szív- és érrendszeri problémák. Az Aspirin® Protect 100 mg(2) acetilszalicilsavat tartalmazó gyógyszer. Napi 1 tabletta beszedése megelőzi a vérlemezkék kóros összetapadását, s ezáltal az ereket szűkítő vagy elzáró vérrögök képződését, így csökkentve a szívinfarktus előfordulásának kockázatát.

 

Ha Ön úgy gondolja, rendelkezik a felsorolt rizikófaktorokkal vagy esetleg voltak már enyhébb panaszai, ne késlekedjen! Időben keresse fel kezelőorvosát a rendszeres ellenőrzés, a szív- érrendszeri kockázat megállapítása és az esetleges gyógyszeres kezelés eldöntése érdekében.

 

PP-AP_ASA-HU-0010-1 2025.03.24.

 

Kapcsolódó cikkek a témában:

Aspirin® Protect 100 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta

 

Az Aspirin® Protect tabletta szedése ajánlott heveny szívizomelhalás ( miokardiális infarktus ) kockázatának csökkentésére szív- és érrendszeri kockázati tényezőkkel rendelkező, 45-79 év közötti férfi és 55-79 év közötti nőbetegek esetében, a haszon/kockázat (pl. gyomor-, bélrendszeri vérzés) arány értékelését követően, valamint átmeneti agyi keringési zavar (TIA) és az agyi keringészavar következtében kialakuló szövetelhalás (agyi infarktus) megelőzésére felnőtteknél.
 

PP-ASP-HU-0323-1 2024. január 29.



Acetilszalicilsav tartalmú, vény nélkül kapható gyógyszer. Bayer Hungária Kft. 1117, Budapest Dombóvári út 26.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!