Gyakori kérdések az infarktus gyógyszeres kezelésével kapcsolatban

Gyakori kérdések az infarktus gyógyszeres kezelésével kapcsolatban

A szív- és érrendszeri problémákkal küzdők számára nélkülözhetetlen a gyógyszeres kezelés.

A betegséggel kapcsolatban felmerülő gyakori kérdésekre itt választ adunk, hogy a lehető leghatékonyabb módon tudja gyógyszerét szedni.

Mit tegyek mellékhatások esetén?

Minden gyógyszernek lehetnek mellékhatásai.

Nem érheti meglepetés, ha gyógyszere lehetséges mellékhatásairól tájékozódik orvosánál vagy gyógyszerészénél, illetve átolvassa a dobozban található betegtájékoztatót.

Ha Önnél bármilyen tünet jelentkezne, feltétlenül keresse fel problémájával kezelőorvosát. Ha például vérnyomáscsökkentő esetén túl alacsonyra csökkenne a vérnyomása, és erőtlennek, bágyadtnak érezné magát, valószínűleg a dózissal van a probléma, amit könnyű újra beállítani.

Orvosa beleegyezése nélkül nem célszerű leállnia a gyógyszer szedésével, mert adott esetben ez súlyosabb problémákhoz vezethet, mint a mellékhatás. Ezt minden esetben egyedileg kell mérlegelni. Az orvos be fogja tudni állítani a megfelelő adagolást vagy más gyógyszert ír fel Önnek, amelynél nem jelentkezik hasonló probléma.

Használ-e a gyógyszerem?

A felírt gyógyszer megfelelő működését rendszeres orvosi vizsgálatokkal ellenőrzik, de van olyan medicina is, amelynek beállításához rendszeres vérvizsgálatra is szükség van. Bizonyos, a szív- és érrendszeri problémák kezelésére szolgáló gyógyszereknek az a feladata, hogy megelőzzék a súlyos eseményeket, például egy infarktust. Ilyenek például az acetilszalicilsav tartalmú készítmények is. Ennek azonban nem feltétlenül érezhetjük közvetlenül a hatását. Míg egy vérnyomáscsökkentő gyógyszer esetében egy egyszerű méréssel kontrollálni tudjuk a hatásosságot, a prevencióra alkalmazott gyógyszernél ilyen direkt „eredmény” nem mutatható ki. Ennek ellenére nagyon fontos, hogy a számunkra felírt gyógyszert továbbra is szedjük, mert ugyan nem érzünk változást, de hatékonyan segít csökkenteni a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázatát és hozzájárulhat a hosszú élethez.

Hogyan különböztessem meg a gyógyszereimet?

Az egyes szív- és érrendszeri betegségtípusok kezelésére számos különböző gyógyszer létezik, melyek néhány fő kategóriába, úgynevezett hatóanyagcsoportba sorolhatók. Az egy kategóriába tartozó gyógyszerek működése hasonló, de hatásukban lehetnek eltérések, ezért nem mindegy, melyiket szedjük (kompatibilitás más gyógyszerekkel, hatáserősség, kiszerelés). Az eligazodásban a gyógyszer hatóanyagának nevei is segíthetnek. Az egy kategóriába tartozó gyógyszerek neve általában azonos végződésű, így például a béta-blokkoló típusú vérnyomáscsökkentők hatóanyagának nevei "olol"-ra végződnek.

Szedhetek-e más, recept nélkül kapható gyógyszert vagy gyógyhatású készítményt a kezelés során?

Legyen szó fejfájásról, influenzáról vagy megfázásról, mielőtt bármilyen recept nélkül kapható orvosságot venne be, mindig figyelmesen olvassa el a hozzá tartozó tájékoztatót, és konzultáljon kezelőorvosával vagy gyógyszerészével arról, hogy biztonságos-e az adott medicinát együtt szedni az Ön gyógyszerével.

A gyógynövények, vitaminok és étrend kiegészítők hasznosak lehetnek, de sosem helyettesítik a felírt szívgyógyszert. Adott esetben befolyásolhatják annak működését, csökkenthetik hatékonyságát. Sok termék nem is esik át klinikai vizsgálaton, ezért a más gyógyszerekkel együtt történő alkalmazásukról nincs adat. Ráadásul a nem szabványos készítmények hatóanyag-koncentrációja minden gyártónál más és más lehet, ami az adagolás pontosságát kedvezőtlenül befolyásolja, ez pedig egészségkárosodáshoz is vezethet. Ezért mielőtt ilyen készítménnyel próbálkozna, minden esetben kérje ki orvosa véleményét.

Terhesen szedhetek gyógyszert?

Bizonyos gyógyszereket a terhes és szoptatós kismamák nem szedhetnek. Ha szívproblémákra, magas vérnyomásra vagy magas koleszterin szintre mégis szedniük kell valamilyen gyógyszert, az orvosnak alaposan mérlegelnie kell, melyik szer milyen kockázattal jár a kismama és a magzat számára, és hogy adott esetben melyik medicina a legbiztonságosabb. Mielőtt bármilyen, akár recept nélkül kapható gyógyszert beszednénk, konzultáljunk kezelőorvosunkkal, nőgyógyászunkkal.

Adhatok-e másnak a gyógyszeremből?

Mivel minden szívbetegnek más típusú vagy hatóanyag tartalmú gyógyszerre van szüksége, másnak nem szabad adni gyógyszerünkből, mert károsíthatja egészségét.

Hogyan tároljam a gyógyszereimet?

A legtöbb gyógyszert hűvös, száraz helyen kell tartani, ezért a meleg, párás konyha vagy fürdőszoba nem a legmegfelelőbb hely. Ne tegyük továbbá a napsütötte ablakok közé, és ne hagyjuk a hamar felmelegedő kocsiban sem. Inkább válasszuk az éjjeliszekrény fiókját. Mindig figyeljünk arra, hogy gyógyszerünket ne hagyjuk szem előtt, és zárjuk el a gyerekek és háziállatok elől! Olvassuk el a gyógyszer dobozában található betegtájékoztatót, amelyben megtalálhatók a gyógyszer tárolására vonatkozó utasítások és a lejárati dátum.

Ha csak lehet, hagyjuk gyógyszerünket az eredeti csomagolásában, ami egyfelől megóvja a tabletta vagy kapszula épségét, másfelől nekünk is segít nyomon követni, mennyit vettünk már be belőle. A megváltozott színű, állagú vagy szagú gyógyszert soha nem szabad bevenni! Ne vegyünk be lejárt szavatosságú gyógyszert!

Mi a különbség az originális és a generikus gyógyszerek között?

Fontos tudni, hogy a gyógyszerkutatásokat az úgynevezett innovatív gyártók végzik. Az új molekulák kifejlesztése hosszas és igen költségigényes kutatási folyamat, amelyet követően szabadalmaztatható egy új hatóanyag, és majd csak ezt követi a forgalombahozatalra engedélyezés. Ezek után bizonyos ideig a molekulák szabadalmi oltalom alatt állnak, vagyis csak az a gyártó gyárthatja, aki kifejlesztette. Amikor lejár ez a szabadalom, akkor más cégeknek is lehetősége nyílik azt a hatóanyagot előállítani, ezek az úgynevezett generikus (követő) gyógyszerek. Ebből adódik az, hogy az orvosának véleménye és az Ön választása szerint, az Ön kezeléséhez javasolt hatóanyag több, különböző gyártó által előállított és forgalmazott gyógyszer formájában is beszerezhető. A gyógyszer kiválasztásánál javasoljuk, hogy támaszkodjon kezelőorvosa vagy gyógyszerésze tanácsára, akik naprakész információkkal rendelkeznek az adott hatóanyagú gyógyszerekkel végzett klinikai vizsgálatokról, terápiás költségekről és ezen információ birtokában az Ön számára a leginkább alkalmas készítményt tudják javasolni.

Szerző:

Rozgonyi Sarolta

PP-ASP-HU-0252-1    2023. március 16.

A cikket az Aspirin®  Protect forgalmazója, a Bayer Hungária Kft. készítette.

Kapcsolódó cikkek a témában:

Aspirin® Protect 100 mg gyomornedv-ellenálló bevont tabletta

 

Az Aspirin® Protect tabletta szedése ajánlott heveny szívizomelhalás ( miokardiális infarktus ) kockázatának csökkentésére szív- és érrendszeri kockázati tényezőkkel rendelkező, 45-79 év közötti férfi és 55-79 év közötti nőbetegek esetében, a haszon/kockázat (pl. gyomor-, bélrendszeri vérzés) arány értékelését követően, valamint átmeneti agyi keringési zavar (TIA) és az agyi keringészavar következtében kialakuló szövetelhalás (agyi infarktus) megelőzésére felnőtteknél.
 

PP-ASP-HU-0323-1 2024. január 29.



Acetilszalicilsav tartalmú, vény nélkül kapható gyógyszer. Bayer Hungária Kft. 1117, Budapest Dombóvári út 26.

A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!